Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Bouše

Souhlasím a ještě bych přidal páté téma -

jak hodnotit eutanázii z pohledu pojišťoven? Ty by ji dnes nejspíš kvalifikovaly jako sebevraždu, což má většinou za následek žádné, nebo malé plnění pojistné události.

0/0
7.9.2012 13:29

Gustav Nečas

mimochodem autore, vrcní obrázek nahé ženy

je dost nevkusný u podobného tématu. Takže zauvažujte o sobě.

Obrázek je krásný, ale ne univerzální pro každé téma.

+2/0
6.9.2012 16:58

Bouše

Re: mimochodem autore, vrcní obrázek nahé ženy

Obrázek podle mne patří k celému blogu, nikoliv k jednotlivým článkům.

0/0
7.9.2012 13:30

Gustav Nečas

já se o život neprosil, tekže mi nebraňte

ho s díky vrátit když už bude nepoužitelný či nesnesitelný.

Třeba v případě toho němce co vám začne schovávat věci a zapomínat na své blízké (Alzheimer) mi dejte včas znamení, já to ukončím, Trpí celá rodina, to tělo zná, ale v tom těle již není ten člověk co znali.

Pokud mám bolesti k zešílení a není prognoza na vyléčení, tak si tyto útrapy milý Bože strč třeba do pr... no za klobouk a oblaž jimi jiné ("koho pán bůh miluje, toho křížkem navštěvuje").

Pokud úplně ochrnu, nechť mi zůstane alespoň možnost k prohlášení, že už mne to "nebaví", že šílím ze své bezmoci kdy se ani nevykálím či nenajím bez pomoci a že chci odejít.

Nejsem zbabělec, ale život a jeho kvality pro mne něco znamenají, stejně jako nezávislost či alespoň určitá míra nezávislosti či alespoň její pocit. Stejně tak nutnost zachování integrity jako poznání a láska k blízkým - když je ani nepoznám, nejsem to už já.

+1/0
6.9.2012 16:55

Astaroth

Re: já se o život neprosil, tekže mi nebraňte

Kuš a žij! Humanista ví nejlíp, co je pro tebe dobré. 40 let sledovat strop je dar, který se neodmítá!

+2/0
7.9.2012 9:17

biddle

Následky sebezvraždy

Řešíte následky sebevraždy? V rodinách, kde ji někdo spáchal, zpravidla překonávají její následky hodně dlouho. Někdy i po generace. Pokud je otec, dědeček, matka, babička zbabělec a nechá se usmrtit, je to možná ještě horší, než když se někdo po léta léčí s depresemi a vzdá to.

+2/0
6.9.2012 15:50

duch zavražděného iuose

hmm

8-o

0/0
6.9.2012 16:01

Gustav Nečas

Re: Následky sebezvraždy

Promiňte, ale že vy jste věřící fundamentalista až náboženský fanatik?

Slušný člověk by nikdy nenapsal: "Pokud je otec, dědeček, matka, babička zbabělec...", to snad ani nezasluhuje komentáře, vy hrdino ve jméně Božím.

+1/0
6.9.2012 16:44

biddle

Re: Následky sebezvraždy

Jste mimo, nejsem náboženský fundamentalista. Uznávám, ta formulace může někoho popudit. Hodně jsem to zjednodušil. Důvodů pro sebevraždu může být hodně, i tu asistovanou. Co se týká jádra věci, že se pozůstalí težko vyrovnávají s tím, co se stalo, že se někdo blízký zabil, na tom nic neměním. Vidím to u známých. Pokud půjde o euthanázii, nic se nemění, v jádru jde o sebevraždu.

+1/0
6.9.2012 16:49

Escoto

Re: Následky sebezvraždy

Možná. A myslíte že s tim jak příbuznej v bolestech umírá se budete vyrovnávat líp?

+1/0
6.9.2012 20:50

biddle

Re: Následky sebezvraždy

O tomhle se nelze bavit teoreticky, ale jen prakticky. Možná má někdo blízký zkušenost, která ho vede k eutanazii, já ne. Mimochodem, dnešní medicína dovoluje umírat bez bolesti. Pokud se tak děje, někde je něco špatně a proti tomu by se mělo bojovat.

0/0
7.9.2012 8:41

Astaroth

Re: Následky sebezvraždy

Slysel jsem o pripadu epicke euthanasie, ktery je mozna ale jen mestskou legendou a to, ze nejaka vcelku mlada pani prisla pri nehode o manzela i deti a rozhodla se pro asistovanou sebevrazdu a bylo ji vyhoveno. Pritom nedosla zadneho fysickeho telesneho postizeni. Velice obdivuhodne a nasledovanihodne!

0/0
7.9.2012 9:19

Petr-007

Eutanazie v zakone by znamenala konec slusne spolecnosti

Osobne nic nenamitam proti dobrovolnemu odchodu ze zivota. Moznost ukoncit vlastni zivot je jednou z mala realnych lidskych svobod a ma ji i otrok , vezen nebo jinak nesvobodny clovek. V zakone slusne spolecnosti vsak eutanazie nema co delat a to si myslim nejen z etickych duvodu, ale treba i proto, ze uz me opravdu zacina iritovat, jak lide chteji mit na vse zakon a jak chteji zasahovat do zivotu (v tomto pripade do smrti) jinych. Pokud jednou dojdu az na kraj, pokud se rozhodnu, ze jsem ochoten nest tak tezky hrich jako je sebevrazda, tak to proste udelam a zadny zakon mi v tom nezabrani a ani nepomuze.

0/0
6.9.2012 15:37

momoko

Re: Eutanazie v zakone by znamenala konec slusne spolecnosti

a když jste ochrnuty a nemůžete dělat bez pomoci nic?Tak co?

0/0
6.9.2012 15:46

duch zavražděného iuose

hmm

tak se snad budeš vesele dívat na televizi nebo do zdi, ne? To dá přece rozum

0/0
6.9.2012 16:02

žepré

Re: Eutanazie v zakone by znamenala konec slusne spolecnosti

Jejda, to je "neslušnéch" zákonů! Co takhle třeba zákony povolující půjčovat peníze za úrok? Nevím, kde je to v bibli zakázáno, ale musí to tam zakázáno být, když tuto činnost mohli až do novověku provozovat pouze nekřtění, tedy Židi. A že to půjčování peněz za úrok je celosvětový masivní problém, jehož rozměrů by eutanátie nedošla, snad ani kdyby ji chtěli zneužívat všichni. Kde se v tomto bodě ztratilo svědomí? - Anebo něco jinýho. Neslyšel jsem ani pípnutí křesťanů v zemích, kde se legalizovala prostituce. A to by šlo určitě dál a dál. Ale tady je najednou řečí o zlých lidech, kteří by pomocí eutanázie vraždili jak posedlí, a hříšnících, kteří by si chtěli zpupně zkrátit utrpení!

0/0
6.9.2012 15:52

Matějek

Rozpaky...

Podle mého názoru je to velmi slabý článek, který se nijak nevyrovnává s nynějšími posuny v diskuzi o eutanázii. Je to takové pozvání k podpisu petice.

Nemyslím si, že aktivní eutanázie, jako zabití někoho na jeho vlastní žádost někým jiným, než žadatelem samotným, je nějaká pěkná smrt. Sám si pěknou smrt představuji úplně jinak.

Z odborných diskuzí je známo, že ani asistovaná sebevražda nemusí být eticky "čistějším" řešením.

Je také škoda, že autor nezasadil problematiku aktivní eutanázie a asistované sebevraždy do širšího kontextu otázek kolem konce života. Ono udělat z nějakého tématu politický pamflet a křičet je velmi snadné a laciné. Zabývat se věcmi opravdu seriózně, to je náročné a ne příliš vděčné. Nicméně v tom autor není sám a jediný. Škoda, že se tématu nechopil víc z gruntu.

+3/0
6.9.2012 14:57

tuan4

Jakmile se euthanásie kodifikuje zákonem,je to cesta do

pekel.Skončí to jako v Německu před a ve druhé světové válce.

+2/0
6.9.2012 14:43

Escoto

Re: Jakmile se euthanásie kodifikuje zákonem,je to cesta do

A proč by mělo? Nepleťte si laskavě eutanázii a eugeniku.

+1/0
6.9.2012 15:01

tuan4

Re: Jakmile se euthanásie kodifikuje zákonem,je to cesta do

.........je jedno jak se to nazve.

Výsledek je tentýž.

Dál nehodlám diskutovat o takové zvrhlosti.

+3/0
6.9.2012 15:03

mamina2

Re: Jakmile se euthanásie kodifikuje zákonem,je to cesta do

Výsledek není vůbec tentýž, je to něco úplně  jiného.

+1/0
6.9.2012 15:27

Escoto

Re: Jakmile se euthanásie kodifikuje zákonem,je to cesta do

Co je na tom zvrhlého? Na eugenice hodně, ale na eutanázii ne. Nazvat to zvrhlostí může jedině někdo,k kdo ještě neviděl člověka ve skutečných bolestech.

0/0
6.9.2012 20:52

tuan4

Re: Jakmile se euthanásie kodifikuje zákonem,je to cesta do

..............jezdím na onkologii v Motole(pět let).Rakovina lymfatických uzlin.

Já žádný školení nepotřebuju,protože jsem tam už ledacos viděl

Nehodnoťte někoho,o kom víte nic.

0/0
6.9.2012 21:37

bednarik62

Jestli

humanisté nejsou mimo mísu, protože denně umírá cca sto tisíc lidí na následky vzpoury, revoluce, války, běžné nemoci, hladem, vysílením, sportem etc Tak, jak nesmyslně dotujeme miliardami své milé spoluobčany, kteří mávají svou vlajkou s nápisem Preč s dyškryminácijou, tak se obáváme podat utišující lék osobě, která příšerně a dlouho trpí nebo svět dávno nevnímá. To jsou ty paradoxy socializmu v nás.

+2/0
6.9.2012 12:08

žepré

Re: Jestli

Mám pocit, že vám neznáte pojmy humanista a socialismus. Humanisti jsou ti, kteří svobodu rozhodnutí nad svým životem rozhodně nejen nezatracují, kteří se naopak pro eutanazii angažují. O socialismu se v tomto ohledu dá řict málo, leda tak domněnky. Debata o eutanazii začala v nové době v 80. letech ve Švýcarsku a rozšířila se po Evropě až na sklonku socialismu, nebyla imho ve východním bloku vůbec tématem, takže nemůžeme říct, jak by se k ní stavěly tehdejší marxistické strany. Co ale stoprocentně správně říct můžeme, že zákaz jakékoliv eutanazie požadují odpůrci humanismu a socialismu - křesťané.

0/0
6.9.2012 15:41

IoannesBaptist

Shodneme-li se

na tom, že smrt je jen jedna, pak je přinejmenším zarážející, že může být společností použita při dvou zcela protichůdných příležitostech:

- jako absolutní trest v případech, kdy je třeba člověku provést to největší zlo jako odplatu za jeho čin

- jako největší dobro tehdy, když se už vyčerpaly všechny ostatní možnosti, jak člověku prospět

0/0
6.9.2012 11:36

rheingold

Re: Shodneme-li se

Tohle bych jako problém neviděl. Protichůdnost těchto případů je dána tím, že se předpokládá, že v prvním z nich chce člověk dále žít. Ve druhém se předpokládá jeho touha umřít. Tedy v prvním případě (+) ve druhém (-). Budeme-li smrt označovat jako (-), pak v prvním případě je trestem protichůdnost přání trestaného člověka  (+) proti provedenému (-), zatímco ve druhém případě je smrt (stále (-)) splněním přání těžce nemocného člověka (-).

Samozřejmě výše uvedené má drobnou vadu - pracuje s pojmem "přání", tedy vycházíme z předpokladu, že někdo, koho trestáme, chce přesto žít (a třeba nadále vraždit a znásilňovat). V druhém případě předpokládáme, že pokud se i my dostaneme do takovéhoto stavu (koma, absolutní ochrnutí tzv. "locked-in sondrom" atd. atd.), budeme naše takto velké utrpení chtít raději skoncovat. Samozřejmě to nemusí být pravda a i člověk potrestaný smrtí to může považovat za svoji výhru v souladu s jeho přáním a naopak. A v tom je ten háček, o kterém se diskutuje.

+1/0
6.9.2012 11:45

pavel kula

Re: Shodneme-li se

Jenomže o trestu smrti rozhoduje společnost. O euthanasii si rozhoduje člověk sám. Řekl bych, že je to podstatný rozdíl

+4/0
6.9.2012 11:45

duch zavražděného iuose

hmm

když odepřeš dort diabetikovi, tak mu pomůžeš. Když ho odepřeš zdravému tak ho nas....reš

0/0
6.9.2012 11:49

mamina2

Re: hmm

Dort ve velkém množství není zdravý pro nikoho. V přiměřeném množství ve správnou dobu ho může i ten diabetik. Jedničkář teda určitě.

0/0
6.9.2012 12:30

Alergik_new

Re: hmm

Nic ve velkém nožství není zdravé....;-)

0/0
6.9.2012 12:49

mamina2

Re: hmm

To je pravda:-)

0/0
6.9.2012 12:55

okold

!!!

Jsem lékař a ctít svou přísahu, ale už vím, že k uzákonění eutanazie dojde. Jen bych si moc přál, aby jí neprováděli lékaři. Píchnout injekci, dát vypít tekutinu svede každý. Ano, ať rozhodne komise o možnosti euthanasie, ale ať si jí provedou sami příbuzní. Jen v případě, že je člověk zcela sám, ať zastoupí lékař!!!

+5/0
6.9.2012 11:17

pavel kula

Re: !!!

Já to nechci znevažovat, ale někteří lékaři dosahují takových kvalit, že by toto byla pro ně ideální specializace.

+2/0
6.9.2012 11:47

biddle

Re: !!!

Jakmile bude provádět eutanazii lékař, ztratí právo na název své profese.

+2/0
6.9.2012 15:46

Astaroth

Re: !!!

Co trupici?

0/0
7.9.2012 9:16

lady ucho

fakt bych se bál

že mě budou léčit tak, že za chvíli budu volat po tom, aby to zkrátili. Bude to "dobrovolné" a laciné. Vy se autore nebojíte, že až budete na odpis, povedou péči o vás tak, aby vás přešla jakákoli chuť vzdorovat?

+3/0
6.9.2012 9:53

agent654321@seznam.cz

Re: fakt bych se bál

To ale mohou praktikovat i nyní, ne?

+1/0
6.9.2012 10:05

Escoto

Re: fakt bych se bál

Vy jste nikdy neviděl hospic zevnitř, že?

+2/0
6.9.2012 10:27

biddle

Re: fakt bych se bál

Vy ano? Jestli ano, tak byste tady nenapsal takovou blbost a v tomto smyslu.

0/0
6.9.2012 15:47

Escoto

Re: fakt bych se bál

Co je tam za blbost. Pokud jste s pacienty nepracoval, tak se nevyjadřujte.

0/0
6.9.2012 20:54

biddle

Re: fakt bych se bál

Tak co je v hospici špatně? Možná by stálo za to to sem napsat. Děkuju.

0/0
7.9.2012 9:02

Escoto

Re: fakt bych se bál

Ty lidi, ačkoliv jsou pod opiátama a bez bolestí, si stejně přejou konec, aspoň někteří, hodně krát právě proto, že za nima ani nemá kdo přijít a sociální pracovníci, canisterapeuti apod. přece jenom nejsou samospasitelní. A jeden pán mi i řekl, že se mu to zdá nedůstojný.

0/0
7.9.2012 9:17

biddle

Re: fakt bych se bál

No jo, umírat sám,  to asi fakt není sranda. :-( To pak chápu tohle přání... 

Moje osobní zkušnost je ta, že si daní lidé stěžovali, že už jsou jen na obtíž, nemohoucní atd., že už by raději, aby byli po smrti, ale řešit to sebevraždou nechtěl nikdo. Doma o ně bylo postaráno až do konce.

Já myslel, že narážíte na úroveň péče v hospici. I když vím, že není hospic, jako hospic, tak na ty jihomoravské zatím slyším chválu. Co se týká středních Čech, tak je to o něco horší.

0/0
7.9.2012 10:56

Danny boy

Re: fakt bych se bál

Tady nejde o to, že vás budou léčit "tak" - co tím vlastně myslíte? Tady jde o to, že dnes vás lékaři udržují při životě v bolestech (žádný utišující prostředek neúčinkuje dostatečně dlouho) a neschopna pohybu velice dlouhou dobu. Je to jejich povinnost. a dělají to. Ještě poměrně nedávno byste včas zemřela a nemusela podstoupit takové peklo.

0/0
6.9.2012 14:40

žepré

Re: fakt bych se bál

Opiáty fungují furt, akorát samozřejmě dojde k toleranci. V tom je kámen úrazu, že dnešní právní ustanovení podávání opiátů umezují tak silně, že doktoři sice lidem s rakovinou v posledním stádiu opiáty předepisují, ale přesně jenom v takovým množství, aby ti chudáci před smrtí z těch bolestí nezešileli.

0/0
6.9.2012 16:00

honda_mrkos_pajdusakova

Re: fakt bych se bál

To samozřejmě není pravda, specializovaní lékaři umí zacházet s opiáty velmi dobře a vždy ve prospěch pacienta a žádná právní ustanovení je neomezují. Jen těch opravdu specializovaných není mnoho a běžný praktik či onkolog to neumí, ba dokonce se jich toho spousta bojí.

+1/0
6.9.2012 16:16

žepré

Re: fakt bych se bál

Aha, tak to jsem jenom neoprávněně přenesl zřejmě mnohem přísnější praxi v Německu na naše poměry.

0/0
6.9.2012 16:20

honda_mrkos_pajdusakova

Re: fakt bych se bál

To nic, ona tady obecně o tomto tématu je povědomost chabá, a to i mezi lékaři. Pak se celkem zbytečně diksutuje o eutanázii, místo aby se diskutovalo o kvalitní paliativní péči. Je celkem zajímavý fakt, že přejde-li pacient do dobré paliativní péče, eutanázie přestane být zajímavé téma i u těch nemocných, kteří se o ní dříve zajímali. Dokážete-li totiž člověku nastavit dobré podmínky péče, nemusí být ani terminální stádia takového strašáka jako je rakovina nikterak nesnesitelným utrpením.

+1/0
6.9.2012 16:26

IoannesBaptist

Chybí zdůvodnění

Jestliže se jako argument pro euthanasii používá pojem "ukončení nebo zkrácení utrpení", pak je to nelogické. Pro nemocného nic "neskončí", on trpí pořád, po celou dobu, kdy je to schopen vnímat. Okamžikem jeho usmrcení pro něho nenastane žádná úleva, kterou by mohl pocítit jako "dobro" (= "eu-"). To se tak jeví jen těm okolo, kteří ho přežili. Je tedy třeba vymyslet lepší argumenty, nebo jít od toho.

+2/0
6.9.2012 9:37

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz