Analýza: Zeman má špatné karty. Drahoš vyhraje přesvědčivě.

26. 01. 2018 7:07:07
Výsledky voleb jsou již řadu let překvapivé. Teď nás čeká překvapení s "propadem" Zemana. Důvodů je několik:

Opatrnost komentátorů a "televizních kazatelů" (skupina opakujících se politologů) jasně představit volební prognózu je pochopitelná vzhledem k divokým volebním výsledkům v minulosti. Nečekané úspěchy Věcí veřejných, TOPky, ANO, Pirátů, Starostů... a propady ČSSD, ČSSD, ČSSD..

Tvrdím, že pan Drahoš porazí pana Zemana výrazně (kdo potřebuje dosadí si profesor, prezident).

1) Referendum o Zemanovi

Berme Zemana za slovo, ".. nepovedu kampaň, lidé ať hodnotí moji pětiletou práci prezidenta..." a dostal pouhých 38,5% tedy jen o málo více než 1/3 voličů chce pokračování Ovčáčka a spol. !!! Téměř 2/3, tedy 61,5% by si přálo za prezidenta někoho jiného.

2) Prezidentský bonus

Výsledek je Zemanovým fiaskem zvláště, když si uvědomíme, že každý kdo úřaduje na hradě českých králů získává okamžitě bonus úcty a podpory. Můžeme se přít kolik to je, ale jistě přes 10%. Zeman se chytře vyhnul diskuzím se smečkou konkurentů v "primárkách" před I. kolem, které by jej pouze opotřebovávaly. Přestal by být Pan Prezident, ale byl by to jeden z kandidátů. Za zvážení mohla být nějaké forma diskuze s Topolánkem, např. na TV Barandov s cílem rozbít skupinu vyzyvatelů.

To, že Zeman připustil diskuze v TV před II. kolem bylo riziko a obě diskuze s protikandidátem pro něj skončily značnou ztrátou, kterou ztěží vykompenzuje dvojí boxování do prázdna na Nově a Soukupově.

3) Jeden za všechny, všichni proti Zemanovi.

Velký a nemilým překvapením pro Zemana bylo rychlé a jednoznačné spojení poražených z prvního kola za Drahošem. Zemanův tým pasivně přihlížel jak se během série diskuzí buduje loajalita mezi jeho vyzyvateli. To co uspávalo komentátory, napomohlo vytvořit nečekané -solidaritu vyzyvatelů. Na hradě asi spoléhali na svéhlavost Topolánka a zhrzenost Horáčka, že začnou kopat do konkurentů. To jim však nevyšlo. Základní pravidlo politického úspěchu rozděl a panuj Zemanovci nezvládli. Ani za dva týdny nedošlo k erozi smečky, vzájemnému okopávání a tedy znechucení voličů neúspěšných kandidátů. A najednou proti Zemanovi mají kandidáta s kumulovanou podporou téměř 60%. (Zeman získal podporu dvou kandidátů -cca 2% a polepšil si na 40,5%)

4) Mobilizace nebude, nepřítel se nenašel

Základní mobilizační technikou v politice je dobrý nepřítel. Nejlepší Bond007vky mají zajímavé zloduchy.Drahoš hraje padoucha velmi špatně. Jeho vlažné, akademické vystupování nebudí emoce pro podporu, ale také nikoho nevyděsí. STOP imigrantům a Drahošovi je komický výkřik i když v nouzi pochopitelný pokus aspoň to zkusit. Jako hlavní poselství obhajujícího prezidenta je to k politování. Zemanovi se nepodařilo udělat z Drahoše hrozbu pro své původní voliče, ani odradit vlažné Drahošovi příznivce.

5) Oslabený Babiš příliš nepomohl

Zeman dlouho budoval spojenectví s Babišem, které však v pravou chvíli nezafungovalo. Babiš je v defenzívě a politické izolaci, nedostal důvěru pro vládu a nepředstavil plán jak důvěru pro jakoukoli vládu získat. Koho chce do koalice ten o něj nestojí a on zase nestojí o možné nápadníky. Byl vydán k trestnímu stíhání s podporou všech sněmovních stran (i prozemanovských KSČM, SPD). Babiš splnil svoji část úkolu a podpořil před I. kolem Zemana osobně a pro II. kolo prosadil oficiální podporu vedení ANO (europoslanci a primátoři Brna a Ostravy se vyjádřili pro Drahoše). Celkově se však voliči ANO rozdělí v podpoře kandidátů.

Nebude to těsný souboj.

Zeman končí.

Drahoš zvolil správnou strategii a měl velké štěstí na dobré karty.

Autor: Milan Hamerský | pátek 26.1.2018 7:07 | karma článku: 29.30 | přečteno: 3122x

Další články blogera

Milan Hamerský

Eutanazie, téma k volbám

Uzákonění eutanázie podporuje přes 65 % lidí, jen 10 % je proti. O návrhu zákona se můžeme 8.3. pobavit ve sněmovně s poslanci a odborníky.

28.2.2017 v 17:26 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 353 | Diskuse

Milan Hamerský

Starostové a lidovci uzávírají registrované partnerství

Starostové jsou nepoučitelní a věří lidovcům. Ohrožena je účast ČSSD v příští vládě. Před každými volbami se malé, středové, liberální, atd... strany snaží o dohodu na společném postupu.

1.2.2017 v 14:32 | Karma článku: 19.24 | Přečteno: 794 | Diskuse

Milan Hamerský

Potřebujeme senát? Máme ho už 20 let.

Topolánek, Rychetský, Pithart, Žantovský, Schwarzenberk, Dienstbier, Zlatuška, Vondra, Okamura, Železný, Fischer....

28.11.2016 v 12:35 | Karma článku: 11.87 | Přečteno: 461 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Flaška

Tak vzhůru na východ!

"Nikdy neodstoupím. Nikdy! Ať si to všichni zapamatují,“ řekl dnes Andrej Babiš. To je asi tak jediná věc, kterou mu lze za poslední roky bez výhrady věřit.

16.11.2018 v 16:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Ábelovský

Zeman - Babiš ... zuby - nehty ... bolševika, komunistu ani estébáka prostě neodvoláš

Miloš Zeman v TV Barrandov citoval známé rčení z bible: " ... podle ovoce, poznáte je"; a ovocem jeho politického a nyní především prezidentského angažmá, je zcela rozhádaná politická reprezentace a rozeštvaná společnost.

16.11.2018 v 16:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Jan Dvořák

Netolický trefil Babiše, ten se vzpamatovává v Bruselu

Pokud jste viděli v televizi dlouhatánské vyjádření premiéra ještě před ranním odletem do Bruselu, museli jste si všimnout jeho nápadně zarudlých očí. Proplakal totiž celou noc v citovém pohnutí.

16.11.2018 v 14:26 | Karma článku: 20.14 | Přečteno: 1005 | Diskuse

Karel Stýblo

Aktivisti se aktivizují.

Už zítra se chystají oslavy výročí listopadu 1989. Co může občan krásné české kotliny očekávat? Bohužel, nepůjde jenom o připomínku, jak jsme proti pendrekům vyzvonili klíči demokracii!

16.11.2018 v 12:22 | Karma článku: 38.09 | Přečteno: 1348 | Diskuse

Jan Švadlenka

Aktuální průběh kauzy Čapí hnízdo - shrnutí

Takže si aktuální průběh nejnovějšího dějství kauzy Čapí hnízdo shrňme. Pominu teď, zda to, co říká pan Babiš mladší, je věrohodné, protože on opravdu může být schizofrenikem, který trpí paranoidními bludy.

16.11.2018 v 11:20 | Karma článku: 25.93 | Přečteno: 884 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1230

Právník a politolog angažující se ve veřejných a protikorupčních aktivitách, zasazující se za uzákonění eutanázie. Šťastný otec synů Karla a Jindřicha. Má zkušenosti s prací v soukromé sféře, ve státní správě, v pozici místostarosty 16tis. městské části Brna i s kandidaturou na kandidátce s Karlem Schwarzenbergem. Autor a vydavatel několika knih, např. Chci se dostat na vysokou školu, Přijatelnost trestu smrti.

Brňák v dočasném pohostinství Kladna.

Najdete na iDNES.cz