Kladenská komunální kauza: Nepovedená rekonstrukce náměstí Sítná

6. 08. 2014 9:27:17
Rekonstrukce jednoho z hlavních kladenských náměstí Sítná nemá podporu veřejnosti ani odborníků. Reakce na anonymní placený útok příznivce ODS
plakát k novému filmu natáčenému na Kladněplakát k novému filmu natáčenému na Kladně


Kladno, Sítná - Sdružení Lepší Kladno slušně, ale důrazně kritizovalo chybný postup vedení města při rekonstrukci betonové plochy náměstí Sítná, které je jedním z největších veřejných prostranství na Kladně. Od července 2013 jsme několikrát žádali primátora a zastupitele, aby zastavili projekt do doby, než budou odstraněny jeho nejzávažnější chyby. Nebyli jsme v kritice postupu radnice sami.
Prof. PhDr. R. Švácha napsal primátorovi otevřený dopis, v něm mimo jiné uvedl, „přeměna náměstí v rozlehlé parkoviště ho však asi neoživí a vyzní spíše jako nekulturní čin. .. Na Sítné bychom neměli poškozovat a ničit to, co z ní dělá hodnotnou architekturu.“
Skupina kladenských architektů ze sdružení Klad on/off ve svém prohlášení uvedla: „Jsme nemile překvapeni z návrhu úprav náměstí, který byl veřejnosti představen na schůzce pro vybrané obyvatele 5.8.2013 jako hotové řešení, které s ohledem na dotace nelze měnit. Takový přístup považujeme za nepřijatelný.“

/videoSpot: https://www.youtube.com/watch?v=G-kQeqIXC9g /Kladenským architektům jde především o konkrétní podobu rekonstrukce, např. o respektování původní urbanistické koncepce otevřeného náměstí, posílení vazeb na další části Sítné a kvalitní zpracování projektu.
Sdružení Lepší Kladno navíc kritizovalo nedemokratičnost a netransparentnost postupu primátora a letargii ostatních zastupitelů. Veřejnosti nebylo umožněno seznámit se včas se záměrem rekonstrukce a podat připomínky. Radnicí nebyly předloženy plnohodnotné varianty, nebyly využity již dříve městem zaplacené studie ani výsledky projektu Městské zásahy. Spěchá se pouze s ohledem na blížící se volby bez ohledu na kvalitu návrhu.


Mladí architekti stejně jako sdružení Lepší Kladno vyzvali radnici ke změně postupu. Primátor Jiránek i zastupitelé však o názory odborníků ani veřejnosti neprojevili zájem. Osobně jsem na dvou jednáních zastupitelstva téma otevřel z pozice občana, byl jsem však okřikován zastupiteli ODS a ČSSD jak si mohu dovolit vůbec něco navrhovat. Když do diskuze vstoupila seniorka s připomínkou ke kvalitě projektu, dostalo se jí od primátora výsměšné odpovědi, že věci nerozumí.

/ více informací: http://lepsikladno.webnode.cz/news/rekonstrukce-sitna/ /

/ názory veřejnosti i radnice 5+2 mesto-narazilo-na-vytky-lidi /

/ ČRo reportáž: Jiránek x Hamerský sitna_prispevek.mp3 /

Co je tedy podstatou sporu?

Neochota politiků chovat se demokraticky. Hrubé útoky na mojí osobu nebo na sdružení Lepší Kladno nezastřou fakta. Primátor se vyhýbá diskuzi s veřejností a odborníky a jejich názory ignoruje. Za desítky miliónů prováděná rekonstrukce probíhá podle nekvalitního projektu. Vedení města obchází standardní postup s jakým má samospráva ve 21. století přistupovat k velkým stavbám.

V minulém režimu bylo běžné, že prosazované řešení bylo prohlášeno za jediné správné a kdo byl proti, dostal nálepku nepřítele. Občané, firmy a odborníci však nejsou komplikací rozvoje města, ale partnery vedení města, se kterými je třeba demokraticky diskutovat varianty řešení. Město politikům nepatři, jsou pouze na omezený čas jeho správci. Dosavadní správci se neosvědčili a je třeba je vyměnit.


Komerční sdělení: Co přinese nám občanům rekonstrukce náměstí Sítná?

http://kladenskelisty.cz/88587/co-prinese-nam-obcanum-rekonstrukce-namesti-sitna/

Úterý, 5. Srpen

Betonová plocha sítenského náměstí je jedním z posledních pomníků časů minulých. Ti, kteří na Sítné a v blízkém okolí žijí, se konečně dočkají okamžiku, kdy se toto místo promění v oázu plnou zeleně, hodnou moderního města. Sítná je však také nákupním, kulturním a studijním centrem a denně se zde vystřídá velké množství lidí, přijíždějících auty. A právě problém s parkováním, který zde dlouhodobě existuje, by měla rekonstrukce, mimo jiné, částečně řešit.

Podle sdružení Lepší Kladno není správné, že počet parkovacích míst se zvýší. Prý je tomu tak na úkor zeleně. Není to pravda, jako ostatně pokaždé, když mluvčí této strany cokoli tvrdí. Projekt byl vytvořen a upraven tak, aby přibyvší parkovací místa nijak nezasahovala do nového vzhledu náměstí. Ti, kdo zde žijí, nebo na Sítnou často dojíždějí, nová místa k parkování zajisté ocení. Přesto, že je zapotřebí, aby se zvyšoval poměr zeleně ve městech, nevyhneme se bohužel tomu, že aut rapidně přibývá. Tento problém je zkrátka součástí každodenního života. Problém, který je těžko řešitelný a se kterým se budeme potýkat ještě hodně dlouho. Je tedy zapotřebí obojí co nejlépe skloubit. A to je právě úkol projektu, podle kterého se revitalizace náměstí Sítná řídí.

Díky rekonstrukci bude tato plocha konečně sloužit k užitku občanů. Představte si na místě dnes tak nevzhledném, které nenabízí nic než tuny betonu, který je za dešťů plný špatně vsakující se vody a v dobách horka se promění v obrovskou rozžhavenou plochu, krásný park, poskytující příjemnou relaxaci.

Revitalizací dostane Sítná zcela nový vzhled. Vysázené stromy a keře nejen, že vytvoří bariéru proti prachu, ale dojde také k odhlučnění čtyřproudé silnice, která Sítnou prochází. Celkové náklady projektu byly původně spočítány na 32 milionů korun. A nebylo by to sdružení Lepší Kladno, aby se opět nepokusilo zasít mezi občany nějaké to semínko nenávisti. Tato částka se jim zdá a vysoká a tvrdí, že město mohlo peníze využít lépe. Jenže jako pokaždé, kdy Lepší Kladno přijde s napadáním něčeho, nezjistí si potřebné informace. Výherce výběrového řízení rekonstrukci totiž provede za 16,4 milionu korun a celých 85 procent z této částky zaplatí Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Čechy. Náklady, které bude stát revitalizace Město Kladno, budou tedy minimální, vzhledem k náročnosti a účelnosti projektu.

To, co se na sítenském náměstí momentálně děje, můžeme všichni pouze uvítat. Nenechme proto Lepší Kladno kritizovat to, co nám přináší užitek. Lepší Kladno se snaží zviditelnit tím, že rádo kritizuje, ale vždycky jen to, co se mu hodí. Skutečné problémy ho nezajímají, protože se týkají těch, kteří za ním stojí. Ale to nyní řešit nechceme. Chceme pouze, aby naše město, které je naším domovem, skýtalo občanům co nejvíce příjemných míst k relaxaci a život v něm byl kvalitnější. A rekonstrukce Sítné správným krokem k tomu všemu nepochybně je.

Autor anonymní plátce 5 tisíc pod přezdívkou Milan Kladenský


HIT: KladFormesr -Zničení Sítné 4D

Město Kladno točí filmový trhák. Scénář a režie primátor ODS, rozpočet 20mega, v hlavní roli STROJE firmy Energie J.Jágra staršího. Exteriéry Kladna se proslavily ve filmech jako Skřivánci na niti a Stalingrad, je tedy na co navazovat.

Děj: stroje zničí jedno z hlavních náměstí Kladna (dříve Leninovo) mezi hotelem Kladno a Kokosem. Co stroje zničily, opraví, navrch se dá něco zeleně, nalinkují se pruhy pro nová parkovací místa a vše je připraveno pro střihání pásky zasloužilými politiky-budovateli před říjnovými volbami. Celým filmem prochází láska, láska politiků k utrácení peněz na krátkozrace líbivou politiku.

..celý text: Kladformers-5-Zniceni-Kladna /

Autor: Milan Hamerský | středa 6.8.2014 9:27 | karma článku: 8.72 | přečteno: 1232x

Další články blogera

Milan Hamerský

Analýza: Zeman má špatné karty. Drahoš vyhraje přesvědčivě.

Výsledky voleb jsou již řadu let překvapivé. Teď nás čeká překvapení s "propadem" Zemana. Důvodů je několik:

26.1.2018 v 7:07 | Karma článku: 29.58 | Přečteno: 3129 | Diskuse

Milan Hamerský

Eutanazie, téma k volbám

Uzákonění eutanázie podporuje přes 65 % lidí, jen 10 % je proti. O návrhu zákona se můžeme 8.3. pobavit ve sněmovně s poslanci a odborníky.

28.2.2017 v 17:26 | Karma článku: 10.11 | Přečteno: 356 | Diskuse

Milan Hamerský

Starostové a lidovci uzávírají registrované partnerství

Starostové jsou nepoučitelní a věří lidovcům. Ohrožena je účast ČSSD v příští vládě. Před každými volbami se malé, středové, liberální, atd... strany snaží o dohodu na společném postupu.

1.2.2017 v 14:32 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 798 | Diskuse

Milan Hamerský

Potřebujeme senát? Máme ho už 20 let.

Topolánek, Rychetský, Pithart, Žantovský, Schwarzenberk, Dienstbier, Zlatuška, Vondra, Okamura, Železný, Fischer....

28.11.2016 v 12:35 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 472 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

František Petrík

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odhalil sochu Marxe věnovanou z Číny

Může mít ještě někdo pochybnosti o myšlenkovém zázemí vedoucích představitelů EU? V roce 1989 nebo 1990 by bylo vztyčování soch vynálezci třídní nenávisti něčím nepředstavitelným. Dnes se tomu ani nikdo nepodivuje

23.5.2019 v 19:43 | Karma článku: 23.88 | Přečteno: 506 | Diskuse

Kamila Branna

Co to jen s náma bude?!

V žádných seriózních novinách nesmí chybět informace o tom, co pro nás mají hvězdy, nebo v ideálním případě tarot, nachystáno na každý den.

23.5.2019 v 18:55 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 275 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Budu žít tam, kde mají ženy klitoris

Není kam utéct, celý svět je v nějakých problémech, ale přeci jenom máme na výběr. Tedy já mám na výběr. USA už jsem odmítla, leč přehodnotím svůj postoj. Rozhodla jsem se, že budu žít a jezdit tam, kde mají ženy klitoris.

23.5.2019 v 16:32 | Karma článku: 25.68 | Přečteno: 1218 | Diskuse

David Vlk

Leoš Mareš je božan!

Tahle divoká partička čtyřicítek přistoupila do vlaku "Leoša" v Otrokovicích evidentně už v trošku povznesené náladě. Okamžitě jich byl plný vagón.

23.5.2019 v 15:58 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 740 | Diskuse

František Skopal

Biblický názor na multikulturní míchání národů

Pokud se podíváme do Bible, konkrétně do Starého zákona, židovský národ je v něm výslovně varován před tím, aby uzavíral manželství s příslušníky jiných národů Kanaánu a nemíchal se s nimi.

23.5.2019 v 15:44 | Karma článku: 11.58 | Přečteno: 228 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1232

Právník a politolog angažující se ve veřejných a protikorupčních aktivitách, zasazující se za uzákonění eutanázie. Šťastný otec synů Karla a Jindřicha. Má zkušenosti s prací v soukromé sféře, ve státní správě, v pozici místostarosty 16tis. městské části Brna i s kandidaturou na kandidátce s Karlem Schwarzenbergem. Autor a vydavatel několika knih, např. Chci se dostat na vysokou školu, Přijatelnost trestu smrti.

Brňák v dočasném pohostinství Kladna.

Najdete na iDNES.cz