Milan Hamerský

Ani prezident nestojí nad právem

1. 03. 2013 8:45:35
V pondělí 4. března 2013 rozhodne plénum senátu zda většinou přítomných schválí podání návrhu 28 senátoru na žalobu z velezrady proti končícímu prezidentovi republiky k Ústavnímu soudu. Situace je otevřená, i přes velký počet podpisů pod návrhem není výsledek jednání senátu jistý a tak padají silné výroky, jejichž cílem je senátory zastrašit a znechutit.


Premiér Nečas se přiznal k pokročilé ztrátě paměti, když uvedl „jsem v politice již více než dvacet let. Za tu dobu si nevzpomínám, že bych se potkal s tak nízkou politickou a lidskou ubohostí, jako je krok těchto 28 senátorů.“ Osvěžme Nečasovi paměť, v dubnu 2004 opoziční poslanci ODS odmítli vypárovat po autohavárii zraněného ministra Cyrila Svobodu, kterého museli zabandážovaného přivést hlasovat do sněmovny.

S kritikou senátorů vystoupili i lidé, kteří na rozdíl od Nečase nemají sami máslo na hlavě, např. ombudsman a bývalý ústavní soudce Vařvařovský. Jeho argumentace je však pouze pocitová a nelze s ní polemizovat. Zajímavý je názorové obrat Miloše Zemana, ten opakovaně označil prezidenstkou amnestii za zločin, dnes však kritizuje senátory, kteří návrh podepsali, mimo jiné i „zemanovce“ Zdeňka Škromacha.
Komentátor Petr Honzejk klade v textu Nechte Klause na pokoji (HN , 28.2.2013) dotaz senátorům „co je velezrádného na tom, že prezident využívá svých pravomocí? Velezrada, je přeci narušení něčeho zásadního, na čem stojí demokratický právní stát.“

Odpověď je snadná. Podle velmi kvalitně zpracovaného návrhu žaloby (ZDE ke stažení) se prezident republiky dopustil v pěti konkrétních případech zneužití svých pravomoci. Svým jednáním tak narušil základy právního státu, nikdo nestojí nad právem. V právním státě každé jednání podléhá přezkumu kontrolní nebo soudní institucí. Prezidentovi ani jeho majestátu se neděje žádná újma, jen některé jeho sporné činy budou posouzeny soudci Ústavního soudu, které Václav Klaus do jednoho sám navrhl a nelze je tedy podezřívat z podjatosti proti jeho osobě.

Senátoři nejsou ve svém jednání osamělí, nezbláznili se a není jasné proč je Petr Honzejk obviňuje ze zaťatosti, i oni pouze využívají svojí pravomoc. Impulsem pro senátory byla iniciativa „Klausova velezrada“, která za šest týdnů získala pod petici s výzvou senátorům přes 73 tisíc podpisů. Všichni senátoři byli opakovaně kontaktování s argumentací pro podání návrhu, někteří po diskuzi změnili názor, někteří stále váhají. Své podpisy zatím připojili senátoři ze všech klubů vyjma ODS. Motivace senátorů ČSSD, Elišky Wágnerové, Tomia Okamury, Jana Veleby nebo předsedy klubu topky jsou nepochybně různé, podsouvat jim nízké motivace je neudržitelné. Ani prezident nestojí nad právem i on může být volán k zodpovědnosti. A to je velmi dobrá zpráva.


/autor se podílí na činnosti iniciativ VraťteNamStát.cz a KlausovaVelezrada.cz /

psáno jako polemika pro HN

Kdo podepsal žalobu:
ČSSD: Miroslav Antl, Ivo Bárek, František Bublan, Jiří Dienstbier, Alena Gajdůšková, Miloš Janeček, Miroslav Krejča, Pavel Lebeda, Miloš Malý, Hassan Mezian, Miroslav Nenutil, Vladimír Plaček, Eva Richtrová, Božena Sekaninová, Radek Sušil, Eva Syková, Zdeněk Škromach, Pavel Trpák, Jan Žaloudík
KDU-ČSL a nezávislí: Libor Michálek, Tomio Okamura, Jan Veleba, Petr Šilar
Nezařazené: Eliška Wagnerová, Alena Dernerová
KSČM: Marta Bayerová
Starostové: Jan Horník, Jiří Šesták

Jezdecká socha prezidenta VK v podživotní velikosti: http://aktualne.centrum.cz/domaci/fotogalerie/2008/02/06/klausova-jezdecka-socha-odhalena/foto/122951/

Autor: Milan Hamerský | karma: 16.66 | přečteno: 585 ×
Poslední články autora