Krajské volby: Proč se malí nedomluví

3. 10. 2012 10:39:33
Nechtějí. Desetitisíce hlasů voličů vyletí komínem, protože kandidátky nabízející změnu politiky neumí táhnout za společný provaz a svojí roztříštěností blokují možnost porazit krajské kmotry. Iniciativa Vyměňte politiky pomáhá voličům se zorientovat v nabídce malých, ale roztříštěnost neoslabuje. Možná naopak.

Vypovídací hodnota průzkumů dělaných pro České televizi a rozhlas je malá z mnoha důvodů. Řádové rozdíly mezi nabízenými „modely“ prokazují mimo jiné, že velká část voličů nemá silnější vazbu na žádnou kandidátku a podpora se bude do poslední chvíle přelévat. „Malí“ by si však neměli fandit, už mnohokrát se potvrdilo, že když je volič znechucen a nemá alternativu silnou (4Koalice -2000) nebo čitelnou (SZ -2006), tak je pro něj nejsnazší k volbám nejít.

Kmotři v pozadí ČSSD a ODS mohou být spokojeni

Vezměme za příklad průzkum České televize pro Ústecký kraj. Potvrdil roztříštěnost podpory voličů pro strany, které podobnými cestami s názorově blízkými osobnostmi a programovými prioritami usilují o ZMĚNU v české politice. Strany nespojené s dosavadní politikou Ústeckého kraje mají v součtu dle průzkumu 14 procent (samostatně mezi 2,5 – 2% Pro kraj/zelení, Občané městu, Nespokojení občané, Svobodní, Piráti, soukromníci). Hrozí, že všechny hlasy bez užitku propadnou. Kmotři mohou slavit, bez nich to zase nepůjde.

Mezi malými vidíme několik typů kandidátek

Slavná minulost

Komparsisty ve fanklubech pro návrat vysloužilých politiků na výsluní - zemanovci, paroubkovci, bobošíkovci, kteří možná mají co nabídnout v celostátní politice, ale v krajích jde jen páté kolony ČSSD a ODS.

Model VeVerky

Miliónové kampaně více (Severočeši, VV) či méně (UNP-Středočeši) čitelných marketingových projektů kopírujících model Věcí veřejných –blondýnky, celebrity, utajené financování prostřednictvím uměle vytvořených občanských sdružení a středově seskládaný program vyzobaný od ostatních stran.

Hráči

Strany, kterým je jedno jak ve volbách dopadnou. Proč si to nezkusit? Nejde přece o správu země a službu lidem, ale o návštěvu kasína. Jejich motivace je zviditelnit stranickou značku nebo kandidáty a případně prezentovat svoji vyhraněnou agendu. Piráti, cibulkovci, svobodní, soukromníci, a nejrůznější skupiny starostů pro to či ono, část zelených.

Skutečná Alternativa

Ne ve všech krajích mají voliči možnost volit kandidátky postavené na silných osobnostech s jasnou představou jak řešit současné problémy. Ani jim se však nepodařilo vyhnout tříštění hlasů. Karlovarsko má Alternativu, Ústecko má Pro! Kraj, Liberecko má Změnu podobně jako Středočeši, pohled na Moravu je složitější, zajímaví jsou vyhranění Protest v Moravskoslezském kraji a M.O.R. ve Zlínském.

Všude je budou oslabovat piráti přetažením nejmladších voličů, někde zelení a množství starostenských kandidátek často se opírajících jen o jeden okres v kraji (Soukromníci z Mělnicka).

Odpovědní jsou odvážní

Řešení existuje, je však podmíněno drobností, zodpovědností lídrů kandidátek. Přístup když mě chcípne koza, ať sousedovi také, je stejně tak rozšířený jako pitomý. Už slyším lavinu argumentů proč to nejde, jak by se mohli domluvit nezávislí s nestraníky a ti s odborníky a ti se zelenými, atd... vždyť každý má to svoje, pěkných 1-3%. A někdo je už dokonce u 5%.

Sám nikdo nic neprosadí

Doby, kdy i ve velkých městech měla ODS přes 50% jsou pryč. Česká politika je koaliční. Jakýkoli návrh lze prosadit jen tehdy, když pro něj hlasují minimálně ještě zástupci jedné jiné kandidátky/strany než která jej navrhla. Takže politická dohoda, kompromis a vyvažování zájmů není ostuda, ale naopak nutnost. Když z toho byla teplá místa dokázali se zelení domluvit s Topolánkem, Čunkem i Kalouskem. O schopnosti lidovců vystoupit do každé koalice darmo mluvit.

Nelze spojovat nespojitelné. Je na hráčích, aby podpořili alternativy /odstoupili z voleb, vyzvali voliče k podpoře, atd/ a za to získali místo pocitu dobře odvedené kampaně s 1-3% výsledkem to co tvrdí, že chtějí: prosazení části programu a zapojení svých lidí do práce na kraji. Obojí mohou dostat. Zapracovat části programu, např. pirátů a zelených v oblasti výběrových řízení, by neměl být pro většinu stran problém, spíše je rozdíl v konkrétnosti. Alternativy mohou navrhnout do poradních orgánů kraje i zástupce jiných kandidátek.

Stojí to jasně, např. u nás ve Středočeském kraji piráti, zelení (kteří se navzájem obírají o voliče) a svobodní získají 1,5-2,5%, energie, čas a finance jejich příznivců půjdou vniveč a ... NIC.

Nebo mohou projevit odvahu a odpovědnost, poděkovat za dosavadní podporu a podpořit alternativu ZMĚNA_2012 přijatelnou pro jejich voliče (opačný postup je nemožný vzhledem k vyhraněnosti jejich stran, která by příznivce změny většinou odradila a nasměřovala jinam) s tím, že nabízí svoje schopné lidi pro práci v poradních orgánech kraje. Zítra proběhne jednání na toto téma. Zástupci 3 stran potvrdily účast, další jsou velmi vstřícní k jednání.

Svatopluk se snažil svoje syny varovat před sváry názorným pokusem zlomit spojené a poté samostatné pruty. Nebyl se snahou změnit zažité uvažování úspěšný. Co my?

Autor: Milan Hamerský | středa 3.10.2012 10:39 | karma článku: 8.05 | přečteno: 650x

Další články blogera

Milan Hamerský

Analýza: Zeman má špatné karty. Drahoš vyhraje přesvědčivě.

Výsledky voleb jsou již řadu let překvapivé. Teď nás čeká překvapení s "propadem" Zemana. Důvodů je několik:

26.1.2018 v 7:07 | Karma článku: 29.58 | Přečteno: 3131 | Diskuse

Milan Hamerský

Eutanazie, téma k volbám

Uzákonění eutanázie podporuje přes 65 % lidí, jen 10 % je proti. O návrhu zákona se můžeme 8.3. pobavit ve sněmovně s poslanci a odborníky.

28.2.2017 v 17:26 | Karma článku: 10.11 | Přečteno: 357 | Diskuse

Milan Hamerský

Starostové a lidovci uzávírají registrované partnerství

Starostové jsou nepoučitelní a věří lidovcům. Ohrožena je účast ČSSD v příští vládě. Před každými volbami se malé, středové, liberální, atd... strany snaží o dohodu na společném postupu.

1.2.2017 v 14:32 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 798 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Přijmout dary

Před tím, než se Porfirij Ivanov rozhodl na svém těle vyzkoušet účinky studené vody na lidský organismus, býval velkým "hříšníkem". Ženy, chlast, karty, hýření......... Na denním pořádku.

18.9.2019 v 18:03 | Karma článku: 9.30 | Přečteno: 171 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jak si Kateřina Lhotská spletla pojmy s dojmy (polemika)

Nějak mi utekl blog Kateřiny Lhotské „Zastavení stíhání Andreje Babiše jako test demokracie“, ale upozornila mě na něj polemika Jiřího Turnera „Zastavení stíhání Andreje Babiše jako lest demokracie“. Přidám rovněž svou polemiku.

18.9.2019 v 11:23 | Karma článku: 23.55 | Přečteno: 1042 | Diskuse

Jiří Turner

Plavat proti Protiproudu

Mohlo by se zdát, že to znamená plavat po proudu. Protiproud však ve vodácké terminologii neznamená celkové obrácení toku, ale pouze to, že nás jen trochu pozlobí ta podivná anomálie. Stačí jen nemít Hájka na háčku, ale na háku.

18.9.2019 v 10:48 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 605 | Diskuse

Beata Krusic

Se sokoly za Jarmilkou

Už delší dobu ve mně zvučí jedna stará píseň. Polsko-ukrajinská záležitost, "Hej sokoly". 150 let starý skvost, jeho děj se odehrává v 17. st. za doby polsko-ukrajinské války.

17.9.2019 v 20:11 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 378 | Diskuse

Karel Trčálek

Myslivecká mafie a smrt krásných jelenů

Každou noc mě teď otravují jeleni svým troubením, jelikož mám tu smůlu, že nebydlím u žádné silnice. Ale tu a tam přece jen třeskne v noci výstřel a najednou je ticho

17.9.2019 v 17:32 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 349 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1233

Právník a politolog angažující se ve veřejných a protikorupčních aktivitách, zasazující se za uzákonění eutanázie. Šťastný otec synů Karla a Jindřicha. Má zkušenosti s prací v soukromé sféře, ve státní správě, v pozici místostarosty 16tis. městské části Brna i s kandidaturou na kandidátce s Karlem Schwarzenbergem. Autor a vydavatel několika knih, např. Chci se dostat na vysokou školu, Přijatelnost trestu smrti.

Brňák v dočasném pohostinství Kladna.

Najdete na iDNES.cz