Eutanázie, příšel čas ji uzákonit

6. 09. 2012 7:18:34
Dlouhodobě chce přes 62% veřejnosti uzákonit eutanázii (asistovanou i aktivní) za ignorování politiků. Petice vyzývá politiky k ukončení čekání. Staří Řekové si pod eu-thanázií (dobrá-smrt) představovali ukončení života z důvodů zachování cti či důstojnosti. Se ctí je to v dnešní době všelijaké, a jen málo kdo by pro ní umíral. Aktuální česká diskuze se točí kolem čtyř hlavních témat.

Na prvním místě je zmírnění bolesti při umírání. Vyhýbání se bolesti je lidskou přirozeností, je však sama osobě důvodem k odchodu ze života? Lze ji léky dostatečně zmírnit či úplně odstranit? Na tyto a podobné otázky odpovídají odborníci různě. Je bolest přirozená součást umírání? Odpůrci uzákonění eutanázie, převážně z řad věřících, tvrdí, že ano.

Druhou oblastí je svobodná volba ukončení života. Mám právo rozhodovat o svém životě a jeho případném ukončení? Zde se neshodnou zastánci života jako daru od vyšší síly a života jako osobní zodpovědnosti každého jednotlivce. Mám právo požadovat po lékaři odbornou pomoc? Někteří lékaři odmítají být „vrahy a katy“, jiní naopak upozorňují na povinnost lékaře mírnit utrpení, neprodlužovat zbytečně bolest a respektovat přání pacienta.

Třetí tématem jsou nejasnosti s definicí eutanázie. Vždy smrtelně nemocná osobu podá žádost. Aktivní eutanázií rozumíme jednání, které jí přímo způsobí smrt. Pasivní eutanázie je přerušení nebo neaplikování léčby, kterou by byl prodloužen život. Nepřímá eutanázie je podání utišujících léků, které mají jako vedlejší účinek, předvídatelné ale nezamýšlené urychlení smrti. Asistovaná eutanázie je poskytnutí prostředků osobě s jejichž pomocí si tato sama způsobí smrt. Připravovaný návrh bude nejblíže polední variantě.

Poslední klíčovou otázkou je možnost zneužití. Kritici ignorují současnou bezprávní situaci, která bezpochyby vede ke skrytým excesům ve stovkách případů ročně. Při uzákonění eutanázie hrozí přesně opačný problém, pokud budou pravidla nastavena příliš komplikovaně, pak budou obcházena. Např. v Belgii, lékaři v anonymních průzkumech přiznávají jednou takový počet eutanázií dle zákona i mimo. Tak jako patří nedokonalost k životu, tak i zneužití právních nástrojů nelze stoprocentně vyloučit.

Jsem hluboce přesvědčen, že společnost je připravena přijmout obdobnou normu jaká platí deset let v Belgii a Nizozemí. Propracováný návrh čeká již několik let na schválení na portálu http://eutanazie-dobrasmrt.bluefile.cz/?akce=paragraf&id=11

Pro legalizaci eutanázie existuje mnoho dobrých důvodů jak morálních, tak praktických. Nastolení jasných pravidel odstraní excesy, pomůže zvýšit důvěru mezi lékaři, nemocnými, jejich příbuznými i v celé společnosti. Přišel čas uzákonit eutanázii.


Text petice Zákon o eutanázii

My níže podepsaní občané České republiky se obracíme na poslance a senátory s žádostí, aby přijali navržený zákon o eutanázii (důstojné smrti). Dlouhodobě 62% občanů (i většina v odborné/medicínské veřejnosti) podporuje uzákonění jasných pravidel, která by umožnila nevyléčitelně nemocným trpícím bolestmi důstojný odchod ze života v případě jejich svobodného a uváženého rozhodnutí. 20% odpůrců nepřesvědčí žádné utrpení umírajících. Zahraniční zkušenosti (Belgie, Nizozemí, Nový Zéland, Švýcarsko) vyvrátily obavy ze zneužívání zákona.

Ukončeme současnou praxi, kdy tisíce lidí umírají ve zbytečných bolestech nebo při "divoké" eutanázii.
Návrh zákona je už několik let k dispozici, byl připomínkován a diskutován i na půdě senátu a odbornou veřejností. Autoři předkládají návrh zákona v paragrafovém změní i s důvodovou zprávou: http://eutanazie-dobrasmrt.bluefile.cz/?akce=paragraf&id=11 k veřejné diskuzi.

Hlasovat můžete

zde > http://www.petice24.com/zakon_o_eutanazii

Autor: Milan Hamerský | čtvrtek 6.9.2012 7:18 | karma článku: 23.83 | přečteno: 2989x

Další články blogera

Milan Hamerský

Analýza: Zeman má špatné karty. Drahoš vyhraje přesvědčivě.

Výsledky voleb jsou již řadu let překvapivé. Teď nás čeká překvapení s "propadem" Zemana. Důvodů je několik:

26.1.2018 v 7:07 | Karma článku: 29.58 | Přečteno: 3131 | Diskuse

Milan Hamerský

Eutanazie, téma k volbám

Uzákonění eutanázie podporuje přes 65 % lidí, jen 10 % je proti. O návrhu zákona se můžeme 8.3. pobavit ve sněmovně s poslanci a odborníky.

28.2.2017 v 17:26 | Karma článku: 10.11 | Přečteno: 357 | Diskuse

Milan Hamerský

Starostové a lidovci uzávírají registrované partnerství

Starostové jsou nepoučitelní a věří lidovcům. Ohrožena je účast ČSSD v příští vládě. Před každými volbami se malé, středové, liberální, atd... strany snaží o dohodu na společném postupu.

1.2.2017 v 14:32 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 798 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Přijmout dary

Před tím, než se Porfirij Ivanov rozhodl na svém těle vyzkoušet účinky studené vody na lidský organismus, býval velkým "hříšníkem". Ženy, chlast, karty, hýření......... Na denním pořádku.

18.9.2019 v 18:03 | Karma článku: 9.30 | Přečteno: 170 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jak si Kateřina Lhotská spletla pojmy s dojmy (polemika)

Nějak mi utekl blog Kateřiny Lhotské „Zastavení stíhání Andreje Babiše jako test demokracie“, ale upozornila mě na něj polemika Jiřího Turnera „Zastavení stíhání Andreje Babiše jako lest demokracie“. Přidám rovněž svou polemiku.

18.9.2019 v 11:23 | Karma článku: 23.40 | Přečteno: 1038 | Diskuse

Jiří Turner

Plavat proti Protiproudu

Mohlo by se zdát, že to znamená plavat po proudu. Protiproud však ve vodácké terminologii neznamená celkové obrácení toku, ale pouze to, že nás jen trochu pozlobí ta podivná anomálie. Stačí jen nemít Hájka na háčku, ale na háku.

18.9.2019 v 10:48 | Karma článku: 18.66 | Přečteno: 603 | Diskuse

Beata Krusic

Se sokoly za Jarmilkou

Už delší dobu ve mně zvučí jedna stará píseň. Polsko-ukrajinská záležitost, "Hej sokoly". 150 let starý skvost, jeho děj se odehrává v 17. st. za doby polsko-ukrajinské války.

17.9.2019 v 20:11 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 376 | Diskuse

Karel Trčálek

Myslivecká mafie a smrt krásných jelenů

Každou noc mě teď otravují jeleni svým troubením, jelikož mám tu smůlu, že nebydlím u žádné silnice. Ale tu a tam přece jen třeskne v noci výstřel a najednou je ticho

17.9.2019 v 17:32 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 349 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1233

Právník a politolog angažující se ve veřejných a protikorupčních aktivitách, zasazující se za uzákonění eutanázie. Šťastný otec synů Karla a Jindřicha. Má zkušenosti s prací v soukromé sféře, ve státní správě, v pozici místostarosty 16tis. městské části Brna i s kandidaturou na kandidátce s Karlem Schwarzenbergem. Autor a vydavatel několika knih, např. Chci se dostat na vysokou školu, Přijatelnost trestu smrti.

Brňák v dočasném pohostinství Kladna.

Najdete na iDNES.cz